RPG rašymo patarimai

Iš Interaktyvaus Hogvartso pagalba.

Kiekvienam naujam RPG forumo nariui visų pirma gali iškilti klausimai, kas gi yra tas RPG ir kaip kurti tokio tipo istorijas. Šiame straipsnyje bus pateikti Interaktyvaus Hogvartso forumo narių patarimai, kaip pradėti rašyti RPG, ir paslaptys, leidžiančios sukurti įdomesnes istorijas.

Kas yra RPG?

RPG (angl. role-playing game) yra vaidmenų žaidimas, kurio metu dalyviai įsijaučia į savo veikėjus ir kuria jų istorijas. RPG rašymas padeda lavinti vaizduotę bei įsitvirtinti kalbos rašybos, skyrybos bei stilistikos žinias.

Patarimai

RPG rašymo pradžia
  1. Prieš pradėdamas rašyti RPG, atidžiai perskaityk forumo taisykles ir susipažink su teksto formatavimo funkcijomis. Savaime aišku, visa ši informacija neįkris į galvą vos tik ją peržvelgus, tačiau per kurį laiką jau gerai ją įsiminsi.
  2. Jei esi naujokas RPG rašyme, pabandyk paskaityti kitų forumiečių rašomas RPG istorijas. Tokiu būdu geriau suprasi, kaip tai daroma, ir susipažinsi su kitų forumiečių gudrybėmis ir stiliaus ypatumais, pasisemsi idėjų.
  3. Prieš paskelbdamas RPG pranešimą, pasirink funkciją „peržiūra“ ir perskaityk, ką parašei. Šitaip galėsi iš naujo pažvelgti į savo postą ir pastebėti rašybos klaidas, nuolat kartojamą vieną ir tą patį žodį ar net vietą, kurioje gali kažką įterpti. Jauskis laisvai ir ką nors pataisyk, pridėk ar ištrink.
  4. 600 simbolių riba RPG pranešimui iš pradžių gali būti bauginanti, tačiau rašant reikia „įjungti“ jusles (kvapai, garsai ir t.t.) ir mintis (ką personažui primena sutiktas žmogus, kaip vertina jo išvaizdą...), o po to jau improvizuoti, ką daugiau pridurti be reakcijos į vykstantį veiksmą. Aprašinėk aplinką: gali pradėti snigti, pasigirsti varlių kurkimas ar iš dangaus nukristi kokia šaka. Veikėjai gali matyti dangų, kitus žmones, šaligatvio plyteles, užuosti kvapą iš netoliese esančios kepyklėlės. Ypač pradedant RPG platesnis aplinkos aprašymas labai padeda.
  5. Prieš rašydamas RPG pasirinktoje temoje, perskaityk pirmajame jos pranešime esantį RPG temos vietovės aprašymą. Taip išlaikysi vietovės išvaizdos logiškumą bei galėsi pasisemti idėjų, ką šioje vietovėje galima nuveikti (pvz., kai kurių RPG vietovių autoriai sukuria joms netgi ištisas legendas arba slaptas funkcijas).
  6. Logika – labai svarbus RPG istorijos elementas. Pirmakursis negali iššaukti gynėjo, o trenkus į veidą skaudės. Net fantastiniuose tekstuose egzistuoja elementarūs gyvenimo dėsniai.
  7. Iš pradžių apsiribok tik vieno RPG kūrimu, kadangi reikia išmokti gerai rašyti RPG istoriją bei susikoncentruoti į ją. Vėliau įvaldysi gebėjimą rašyti ir kelis RPG vienu metu.
Personažo kūrimas
  1. Jei neturi idėjų, kokį personažą susikurti, naudok „Hario Poterio“ sagos gaires: pasirink originalų personažą ir sukurk jam alternatyvią istoriją, kurdamas naujas idėjas. Tam puikiai tinka klausimas „Kas būtų, jeigu..?“ Nepamiršk, kad forume negalima naudoti tokių pačių vardų veikėjų, kokie buvo „Hario Poterio“ pasaulyje!
  2. Personažas yra visko pagrindas. Kruopščiai užpildyk personažo profilį ir naudokis jame esančia informacija. Gali būti, kad pamirši savo veikėjo akių spalvą arba kiek sesių jis turi ir skirtinguose RPG rašysi skirtingai, kas būtų nelogiška, tačiau profilis gali priminti tau svarbias detales apie veikėją, o jas užmiršus nereikės skaityti savo senų postų.
  3. Žinok, ko tavo personažas siekia, kas jam trukdo, kokia jo laukia ateitis. Nebūtina turėti detalų planą, užteks ir gairių. Vėliau bus galima nerti į smulkmenas. Personažo kūrimui labai padeda klausimynas, ypač, jei jis yra užduodamas kito forumiečio. Esmė yra paprasta: tereikia atsakyti į klausimus (jie gali būti visokie: nuo mėgstamos arbatos iki už ką sėstų į Azkabaną), kuriuos sugalvoja tavo pašnekovas. Yra du būdai: atsakant, įsijautus į personažą, t.y jo balsu, arba paprastai, nesusitapatinus.
  4. Susitapatink: įsivaizduok, jog tu esi tavo personažas. Ką darytum, jeigu atsidurtum Magijos pasaulyje? Ką darytum, jei atsidurtum tamsiame skersgatvyje, kuriame ką tik atsidūrė tavo veikėjas? Kaip jauteisi, kai kažkas tave išgąsdino, iššokęs iš tamsaus kambario kampo? Tai suteiks tavo veikėjui realistiškumo ir padės geriau suprasti, ką jis galėtų jausti.
  5. Leisk savo veikėjui klysti, pasielgti netinkamai ir gailėtis. Tobulų žmonių nėra, klaidų darome visi. Klysti galima ne tik rašant RPG su kitais, bet ir pamokose: išpilti eliksyrą, susprogdinti katilą ar netyčia paleisti judrų gyvūną. Perskaityk dabartinio profesoriaus žinutę informacijos lentoje – daugelis profesorių vertina originalumą, o ne buvimą vunderkindu.
  6. Jei aprašinėsi, kaip stovi ar juda veikėjas, gali visų pirma jį pats pamėgdžioti realybėje – gali būti, jog tai padaręs geriau įsijausi į veikėjo kailį, aiškiau žinosi, kokio sudėtingumo yra judesys arba mokėsi taikliau ir tiksliau jį aprašyti.
  7. Leisk savo personažui augti ir bręsti pačiam. Žinoma, pradžiai visada reikia atspirties taško – apgalvoti, koks žmogus tai bus, kokia jo istorija ir panašius dalykus, tačiau galiausiai nutinka taip, kad planuoti, praktiškai, nebepavyksta – forumiečiai sako, jog tokiu atveju veikėjas ima valdyti autorių ir elgtis savarankiškai. Tad labai svarbu nesivaržyti, nesilaikyti pernelyg įsikibus pirminės minties, kadangi dažniausiai tai išeina kaip tik į gera.
Bendrų RPG istorijų kūrimas
  1. Norėdamas susirasti RPG partnerį, gali parašyti dėl to į Pelėdyną, naudotis RPG paieškų temomis arba netgi rašyti forumiečiams, kurių stilius tau patiko, asmeniškai. Taip pat RPG partnerį gali netyčia susirasti masiniuose RPG - koledžo vakarėliuose ar pamokose.
  2. Ypač rašant pirmuosius RPG yra verta bent šiek tiek pasitarti su tuo asmeniu, su kuriuo ketini rašyti. Jeigu partneriui bus neįdomu kurti istoriją su tavimi, rašyti gali būti labai sunku. Pamėginkite kartu sugalvoti RPG, kurį rašyti įdomu būtų abiems: jei jums neįdomu rašyti, kaip veikėjai susipažįsta arba gurkšnoja arbatą „Trijose šluotose“, galbūt judu mėgausitės dvikova tamsiame smuklės kambaryje?
  3. Atidžiai skaityk savo RPG partnerio rašomus pranešimus ir leisk savo veikėjui reaguoti į jį. Pvz., jei tavo RPG partneris pažymėjo, jog jo veikėjas Liucijus sėdi ant kėdės, nerašyk, kad tavo veikėjas pamatė Liucijų stovintį ar gulintį.
  4. Palik savo RPG pranešime vietos įsiterpti RPG partneriui - jei savo įrašu nuspręsi, kas ir kaip vyks, nebus įdomu nei tau, nei kitam žmogui. Geriausia leisti RPG partneriui pasireikšti ten, kur jis gali pakreipti įvykius savo linkme ir nustebinti tiek tave, tiek save patį.
  5. Neperženk ribos ir nerašyk už kitus veikėjus: leisk RPG partneriams pasirinkti, ar vargšelės bendrakursės plaukai užsidegs ir ar bendraklasius palies sprogimas. Rašymas už kitus veikėjus yra draudžiamas forumo taisyklių, be to, tai yra paprasčiausiai nepagarbu kitiems RPG kūrėjams.
Rašyba, skyryba ir stilius
  1. Rašydamas RPG laikykis lietuvių kalbos rašybos ir skyrybos taisyklių. Nebijok apie vietas, dėl kurių sudvejojai, pasiklausti Pelėdyne - kartas nuo karto čia užverda aršios diskusijos, kur iš tikrųjų reikia padėti kablelį, tad vietos, kur reikia tobulėti, yra visiems. Taip pat gali naudotis internetiniu VLKK konsultacijų banku.
  2. Dialoguose venk autoriaus kalbos, nebent manai, jog nori įterpti tikrai svarbią pastabą (pavyzdžiui, kad kalbėdamas veikėjas graužė parkerį ar nubarstė cigaretės pelenus).
  3. Atsimink meninės raiškos priemones, apie kurias mokeisi lietuvių kalboje: metaforos, deminutyvai, retoriniai sušukimai, palyginimai, hiperbolės ir panašiai.
  4. Kasdienybėje vartojamų palyginimų ir metaforų stenkis privengti, nebent jas naudosi sarkastiškai arba jas kalbėdami panaudos veikėjai - tiesioginėje kalboje įprasti žodžiai ir įprasti kalbos papuošimai skamba žymiai natūraliau.
  5. Kurdamas tekstą, nepriklausantį tiesioginei kalbai arba mintims, stenkis ieškoti netikėtų panašumų tarp daikto, žmogaus ar reiškinio, kurį nori apibūdinti, ir kito kokio nors panašaus ar nelabai panašaus daikto. Atkreipk dėmesį į jų skleidžiamus garsus, spalvą, tekstūrą, galbūt net jausmus, kuriuos tavo norimas apibūdinti objektas sukelia, sugalvok jiems apibūdinti keistų sudurtinių žodžių (juodaapsiaustis, kreivapirštis, žirkliaausis) ar keistų veiksmažodžių (žirgliojo, blerbė, dūmojo). Sukurk norimam daiktui ar būtybei miniatiūrinę gyvenimo istoriją!
  6. Rašydamas RPG, naudok kuo daugiau sinonimų. Pavyzdžiui, savo veikėjo nevadink vien vardu: tu gali jį apibūdinti kaip švilpį ar grifą, rudaplaukį, mažylį, moksleivį, londonietį ir panašiai. Nuolat kartojamas tas pats žodis RPG padaro žymiai nuobodesnį.
  7. Nebijok naudoti žargono - tiek tavo veikėjui, tiek tavo stiliui jis gali suteikti įdomesnių spalvų, nors persistengti su žargono vartojimu irgi nederėtų.
Tobulėjimas
  1. Kuomet įprasi prie 600 simbolių, gali išsikelti sau iššūkį kiekviename naujame pranešime parašyti daugiau (pvz., 800 ar 1000 simbolių). Tai nebūtina, tačiau gali padėti norint išmokti parašyti ilgesnius įrašus.
  2. Kai susikursi daugiau veikėjų, išryškink skirtumus tarp veikėjų (kaip mąsto, koks jų žodynas, kokios detalės pirmiausia patraukia jų žvilgsnį ir pan.), kad skaitydamas iš karto galėtum atpažinti kas ten toks yra, o ne tik perskaitęs veikėjo vardą.
  3. Kai būsi jau parašęs nemažai RPG istorijų, pamėgink perskaityti savo pirmąsias ir palyginti su paskutinėmis - nesunkiai pajusi, kaip stipriai patobulėjai rašyboje ir kūryboje. Šis jausmas labai motyvuoja dar labiau tobulėti.